Kalkulus appletek

Előző Kezdőlap Következő

Optimalizálás: a maximális térfogat megkeresése

A globális szélsőérték meghatározásának egyik legfontosabb alkalmazása az, amikor valamely mennyiséget optimalizálunk, vagyis megkeressük a minimumát, illetve a maximumát. Tegyük fel például, hogy egy 25" (inch) hosszúságú és 20" szélességű kartonpapírból szeretnénk készíteni egy felül nyitott dobozt. Ehhez a papír négy sarkából egyforma négyzeteket kell kivágnunk, majd a papírt úgy kell hajtogatnunk, hogy dobozt formáljon, az alábbi ábrának megfelelően:

boxproblem

Tegyük fel, hogy azt szeretnénk meghatározni, milyen nagy négyzeteket kell levágnunk, hogy maximális térfogatú dobozt nyerjünk. Ez az applet bemutatja, hogy hogyan gondolkodjunk a kalkulus segítségével e dobozzal kapcsolatos problémáról.

Próbálja ki a következőket:

  1. Az applet baloldalán fent a kartonpapír látható, lent pedig egy 3D-s perspektivikus ábra a hajtogatott dobozról. Az x csúszka mozgatásával állíthat a sarokkivágások méretén. Figyelje meg, hogyan változik a doboz! Amikor x kicsi, a doboz lapos, keskeny, térfogata csekély. Amikor x nagy, a doboz magas, de megint keskeny és térfogata megint csekély. Valahol a kettő között lesz a doboz maximális térfogatú. Nyilvánvalóan a legkisebb x érték a nulla, amikor egyáltalán nincs sarokkivágás. Mi a lehetséges legnagyobb értéke x-nek? Miért?

  2. A doboz térfogata, mivel egy téglalap alapú hasábról van szó, szélesség szorozva hosszúság szorozva magassággal. A magasság nem más, mint a levágott sarok nagysága (ez jelen esetben x). A levágott sarkok miatt a doboz alapjának mind a szélessége, mind a hosszúsága kisebb a kartonpapír méreténél. Így a térfogatot x függvényeként a V(x) = x(25 - 2x)(20 - 2x) képlet adja meg. E függvény grafikonja az applet jobboldalán fent látható. Az x csúszka mozgatásával a megfelelő pont végigfut a grafikonon, és az x értékhez tartozó térfogatérték is megjelenik a grafikon felső sarkában.

  3. Voltaképpen a kalkulus alkalmazása nélkül is megoldhatnánk a problémát úgy, hogy számológépes ábrázolással megkeressük a grafikon legmagasabb pontját. Mégis célravezetőbb az, ha a térfogatfüggvényt deriváljuk, egyenlővé tesszük nullával, majd ennek megoldásával eljutunk a kritikus pontokhoz, melyek közül kiválasztjuk a lokális maximumhelyet, és végül összevetjük az ezen a ponton felvett térfogatot a végpontokban felvett térfogatértékekkel (a jelen problémánál ez utóbbira nem lesz szükségünk, hiszen a térfogat nulla az x szóba jöhető tartományának két végpontján). A deriváltat sokunk számára egyszerűbb úgy meghatározni, hogy először elvégezzük a beszorzásokat a térfogatképletben, majd az így nyert volume formula függvényt deriváljuk. Az eredmény: vol derivative. Ha ezt egyenlővé tesszük nullával és megoldjuk az egyenletet (a másodfokú megoldóképlettel), a következő két értéket kapjuk: x ≈ 11.319 és x ≈ 3.681. Az első érték kívül esik az elfogadható x értékeken, így a második adja a megoldást. Ha az x ≈ 3.681 értéket visszahelyettesítjük a térfogatképletbe, a maximális térfogatra azt kapjuk, hogy V ≈ 820.529 in³ (köbinch). Az appletben a deriváltat a jobb alsó grafikon ábrázolja. Figyelje meg, hogy a derivált függvény ezen a ponton metszi az x-tengelyt és pozitívból negatívba megy át, jelezve, hogy ez a kritikus pont lokális maximumhely!

  4. Az applet alján lévő két mezőbe beírhatja a kartonpapír hosszát és szélességét (L és W). Írjon be ide különféle értékeket, hogy lássa, miként befolyásolja ez a megoldást és a térfogatfüggvény alakját! Figyelje meg, hogy az applet automatikusan kiszámolja a grafikon határpontjait (azaz nem kell nagyítást alkalmaznia)! Az applet kijelzi a térfogatképletet is (az x, L és W adatokkal), továbbá a derivált képletét, de a deriváltat algebrai átalakítások nélkül (azaz a szorzási szabály alkalmazásával) számolja ki, így a derivált képlete kissé kusza lesz.

Creative Commons License
Szerző: Thomas S. Downey. Szerzői jog: Creative Commons Attribution 3.0 License.

Előző Kezdőlap Következő