Kalkulus appletek

Előző Kezdőlap Következő

Összetett függvények deriváltja (láncszabály)

Mi lesz két függvény összetételének a deriváltja?

Próbálja ki a következőket:

  1. Az első példa egy egyenes és egy parabola összetételét mutatja. Itt f (x) = 2x, g (x) = x2 és h (x) = g (f (x)). A lila színnel ábrázolt grafikonoknak meghúztuk az érintőit (ami f esetében nehezen kivehető, mivel f maga is egy egyenes). Az f grafikonján (baloldalon) lát egy (elhúzható) piros négyzetet és egy piros vonalat. A piros vonal hossza reprezentálja az f x bemenőértékeit és a függőleges zöld vonal reprezentálja az f y kimenőértékeit. Mivel f az összetétel belső függvénye, így az f zöld y kimenőértékei lesznek a g függvény x bemenőértékei, és a középső grafikonon valóban látni is fog egy vízszintes zöld vonalat, mely g x bemenőértékeit mutatja (ennek a két zöld vonalszakasznak a hossza azonossá válik, ha a koordinátatengelyek beosztását egyformára állítja). A g grafikonján ugyancsak lát egy függőleges kék vonalat, mely g y kimeneteleit reprezentálja. A jobboldali grafikon mutatja az összetételt. Itt az x bemenet azonos az f eredeti piros bemenetével, a kimenet pedig a g kék kimenetével. Kattintson az "Equalize Axes" gombra, majd húzza el a csúszkát! Figyelje meg, hogyan jelenítik meg a színes vonalszakaszok az összetétel folyamatát! A példán figyelje meg azt is, hogy az érintő meredeksége fel van tüntetve mindegyik grafikon jobb felső sarkában! Milyen kapcsolatot vesz észre az f és a g görbékhez húzott érintők meredekségei és az összetett függvényhez húzott érintő meredeksége között? Húzza el a csúszkát, és nézze meg, hogy beválik-e a sejtése!

  2. Válassza ki a második példát a legördülő menüből! Most g egy exponenciális függvény. Érvényes-e még a meredekségekre az a kapcsolat, amit az előbb megfigyelt? Vizsgáljon meg néhány további példát a legördülő menüből, ahol különféle f és g függvényeket talál!

  3. Minden bizonnyal kitalálta már, hogy az összetett függvény érintőjének a meredeksége a két másik meredekség szorzata. Az első grafikonon az érintő meredeksége f '(x), ám figyelje meg, hogy a középső grafikonon a meredekséget egy másik helyen számoljuk ki (azaz nem az x helyen, hanem az y = f (x) helyen). A középső grafikonon a meredekség g ' (f (x)). Ha e kettőt összeszorzza, megkapja az összetett függvény deriváltjának az általános formuláját, melyet láncszabálynak is nevezünk: chain rule. E szabály szerint tehát a külső függvény deriváltját (a belső függvényt nem bolygatva) összeszorozzuk a belső függvény deriváltjával.

Creative Commons License
Szerző: Thomas S. Downey. Szerzői jog: Creative Commons Attribution 3.0 License.

Előző Kezdőlap Következő