Kalkulus appletek

Előző Kezdőlap Következő

A derivált becslése táblázattal

Az imént a derivált függvényt a függvénygörbe szempontjából vizsgáltuk. Vessünk most egy pillantást arra, hogyan közelíthetünk a deriválthoz értéktáblázat használatával.

Próbálja ki a következőket:

  1. Az applet egy olyan táblázatot mutat, mely kiragadott függvényértékeket tartalmaz. Az első sor kiválasztott x értékeket tartalmaz, míg a második sor feltünteti a megfelelő f (x) értékeket. A harmadik sorban a derivált becsült értékeit találjuk. Ez utóbbi értékeket az x értékpárokból és a hozzájuk tartozó y = f (x) értékpárokból számoljuk, mindegyik becslés tehát a (y2-y1)/(x2-x1) különbségi hányadosból ered. Megjegyzendő, hogy ezzel csupán becsüljük a deriváltat, hiszen egy adott intervallumra eső átlagos változást számolunk ki, nem pedig a pillanatnyi változást. De mivel csak ezek a kiválasztott x és f (x) értékek állnak a rendelkezésünkre, ezért ez a legtöbb, amit a táblázat adataiból kihozhatunk. Például az első deriváltbecslést így számoljuk ki: (1-0)/(1-0)=1, a következő becsült érték pedig (4-1)/(2-1)=3 lesz. Ki tud számolni további deriváltbecsléseket a táblázat adataiból?

  2. Válassza ki a második példát a legördülő menüből! Ez ugyanaz a függvény, csak most az x pontok távolabb esnek egymástól. A deriváltat továbbra is a különbségi hányadossal becsüljük, csak épp ebben a példában a nevező nem 1, hanem 2 lesz.

  3. Válassza ki a harmadik példát, egy lineáris függvényt! Számoljon ki egy-két deriváltbecslést és ellenőrizze, hogy megegyeznek-e a táblázatban feltüntetett értékekkel! Mit vesz észre a deriválttal kapcsolatban?

  4. Válassza ki a negyedik példát, egy konstans függvényt! Miért 0 mindig a derivált értéke?

  5. Válassza ki az ötödik példát, egy exponenciális függvényt! Lát-e valami összefüggést a derivált és a függvényérték között? Később még visszatérünk erre.

  6. Válassza ki a hatodik példát, egy hiperbolát! Miért negatívak a derivált becsült értékei?

  7. Válassza ki a hetedik példát, egy szinuszgörbét! Van valami rendszer abban, ahogy a derivált értékek változnak? A derivált értékeknek van-e felső és alsó korlátja?

  8. Ön is összeállíthat példákat, tetszőleges függvényképletet beírva a "f(x)=" mezőbe. Továbbá kiválaszthatja az x kezdőértéket és az x értékek közti lépéseket.

Creative Commons License
Szerző: Thomas S. Downey. Szerzői jog: Creative Commons Attribution 3.0 License.

Előző Kezdőlap Következő