Kalkulus appletek

Előző Kezdőlap Következő

Második derivált

Mivel egy függvény deriváltja egy másik függvény, ezért ennek is vehetjük a deriváltját, amit második deriváltnak hívunk. Ha y = f (x), akkor a második deriváltat jelölhetjük f '' (x)-el vagy d2y/dx2-el. Lehet magasabb deriváltakat is definiálni. Ha az első derivált a függvény változásának mértékéről tudósít, a második derivált a változás változásának mértékéről ad felvilágosítást. Fizikában, ha s (t) egy részecske térbeli pozíciója t időpontban, úgy s' (t) = v (t) a gyorsaságot (azaz a pozíció változásának a mértékét), v' (t) = s'' (t) = a (t) pedig a gyorsulást (azaz a gyorsaság változásának a mértékét) fejezi ki.

Próbálja ki a következőket:

  1. Az első példa egy köbfüggvényt mutat a baloldalon, a deriváltja középen látható, a második deriváltja pedig a jobboldalon. A piros egyenes a köbfüggvény görbéjének az érintője, a görbe meredeksége a derivált értéke. Mozgassa a csúszkát és hasonlítsa össze a piros egyenest a középső grafikonon látható piros célkereszttel! Ahogy a piros érintő meredeksége egyre nagyobb pozitív érték, úgy kerül a célkereszt egyre magasabbra. Amikor pedig a piros egyenes meredeksége csökken, a célkereszt is lejjebb kerül.

  2. A középső grafikon zöld egyenese a derivált függvény görbéjének az érintője, így a jobboldali grafikon zöld célkeresztje a zöld egyenes meredekségének az értékét mutatja, vagyis ez lesz a második derivált (a derivált deriváltja). Mozgassa a csúszkát és figyelje meg, hogy amikor a zöld egyenes meredeksége pozitív, akkor a második derivált is pozitív, amikor pedig a zöld egyenes meredeksége negatív, a második derivált is negatív!

  3. A csúszka mozgatása közben észrevesz-e valamit, ami a második deriváltat a köbfüggvény grafikonjával összeköti? Amikor a második derivált pozitív, milyen alakú a köbfüggvény grafikonja azon a tartományon? Amikor a második derivált negatív, milyen alakú a köbfüggvény grafikonja? Azt fogja találni, hogy amikor a második derivált pozitív, a köbfüggvény grafikonja konvex (azaz ilyen: concave up), amikor pedig a második derivált negatív, a köbfüggvény grafikonja konkáv (azaz ilyen: concave down).

  4. Válassza ki a második példát a legördülő menüből! Ez egy szinuszgörbe. Mozgassa a csúszkát! Látja, hogyan viszonyul egymáshoz a szinuszgörbe, a görbe deriváltja és a második derivált? Ahogy a piros érintő mozog, nem úgy mutatja-e a piros célkereszt magassága a meredekségét? Ahogy a zöld érintő mozog, nem úgy mutatja-e a zöld célkereszt magassága a meredekségét? És mit mond a második derivált grafikonja a szinuszgörbe konvexitásáról?

  5. Válassza ki a harmadik példát, egy exponenciális függvényt! Mozgassa a csúszkát! Mit jelent az, hogy a második derivált mindig pozitív? Miért? Mit mond a második derivált pozitivitása az eredeti függvény alakjáról?

  6. Válassza ki a negyedik példát, egy hiperbolát! Teremtsen kapcsolatot a baloldali hiperbola konvexitása és a jobboldalon látható második derivált grafikonja között!

  7. Ön is megadhat tetszőleges függvényt a "f(x)=" mezőbe beírva a képletét, hogy megvizsgálja a deriváltját és a második deriváltját.

Creative Commons License
Szerző: Thomas S. Downey. Szerzői jog: Creative Commons Attribution 3.0 License.

Előző Kezdőlap Következő