Kalkulus Appletek

Előző Kezdőap Következő

Mozgásegyenlet

Tudjuk, hogy amennyiben ismerjük egy mozgó objektum hely-idő függvényét s (t), akkor meg tudjuk határozni a sebesség függvényét v(t), úgy, hogy deriváljuk az s-t, és meg tudjuk határozni a gyorsulás függvényét is, amennyiben deriváljuk v-t. Most tegyük fel, hogy a gyorsulás függvénye adott, valamint a kezdeti sebesség és a kezdeti hely. Használva az "antideriválás"-t megkapjuk v-t és s-t. Legyen a(t) a gyorsulás függvény, v0 a kezdeti sebesség és s0 a kezdeti hely. Oldjuk meg a következő differenciálegyenletet dv/dt = a(t), amely megoldásaként kapjuk v(t)-t (ahol C, az integrációs konstans most v0 lesz). Most, hogy már ismerjük v-t, meg tudjuk oldani a következő differenciálegyenletet: ds/dt = v(t), amely megoldásaként megkapjuk a hely-idő függvényt (ahol C, az integrációs konstans most s0 lesz).

Próbálja ki a következőket!

  1. Az applet 3 grafikont mutat: a(t) függvényt a bal oldali grafikon, v(t) függvényt a középső grafikon és s(t) függvényt a jobb oldali grafikon. Ebben a példában a gyorsulás -9.8 m/sec² (vagyis egy, a Föld felszínéhez közeli, szabadon eső testről van szó). A bal oldali grafikonon a vízszintes tengely "alatti" terület 0-tól egy t időpontig, piros. Mozgathatja a csúszkát az időpont változtatásához! Vegye észre, hogy a terület a bal oldali grafikonon ugyanakkora, mint a középső grafikonon a függvényérték! A sebesség az "antiderivált"-ja a gyorsulásnak. Ebben a példában, a(t) = dv/dt = -9.8, tehát v(t) = -9.8t+v0. Ez egy egyenes lesz a középső grafikonon.

  2. Most figyeljük a középső grafikonon a színezett területet, és vegyük észre, hogy ez ugyanaz az érték, mint a jobb oldali grafikonon a függvényérték! Ebben a példában v(t)=ds/dt=-9.8t+v0, így megkaphatjuk s(t)=-9.8/2*t^2+v0*t+s0, amely egy parabola a jobb oldali grafikonon. Emlékezzen , hogy a parabola nem a test mozgásának pályája! Jelen esetben egy egydimenziós mozgást vizsgálunk és a jobb oldali grafikon a test helyét mutatja az idő függvényében (azaz a felszíntől való magasságát).

  3. Mozgassa v0 csúszkáját és figyelje milyen következménye lesz a kezdeti sebesség (azaz v a t = 0-ban) változtatásának! Mozgassa az s0 csúszkát és figyelje mi történik, ha a kezdeti hely (azaz s a t = 0-ban) változik!

  4. Ki lehet próbálni más, összetettebb gyorsulás függvényeket is. Midhárom grafikon mozgatató, kicsinyíthető és nagyítható a szokásos módon.

Creative Commons License
This work by Thomas S. Downey is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 License.

Előző Kezdőap következő