Kalkulus appletek

Előző Kezdőlap Következő

A határérték formális meghatározása

Eddig "közelítések" segítségével beszéltünk a határértékekről és azt taglaltuk, hogy hogyan gondoljuk el szemléletesen őket. A határérték fogalmát a következőképpen tehetjük precízebbé és formálisabbá:

Mindezt belefoglalhatjuk a határérték formális definíciójába:

A lim x->c f(x) = L alatt azt az L számot értjük, amelyre teljesül, hogy minden ε > 0 számhoz létezik olyan δ > 0 szám, hogy ha |x - c| < δ és xc, akkor |f (x) - L| < ε.

Próbálja ki a következőket:

  1. Az első grafikon egy korábbi példában szereplő egyenest mutat. Vajon a határérték L = 0.5, ha c = 1? A függőleges halványzöld sáv ábrázolja a c δ sugarú környezetén belüli bemenő értékek intervallumát, és a vízszintes rózsaszín sáv ábrázolja az L ε sugarú környezetén belüli függvényértékeket. A formális definíciót alkalmazva megkérdezhetjük, hogy egy adott ε-hoz tudunk-e találni olyan δ-t, hogy a függvény zöld sávon belüli része egyszersmind a rózsaszin sávba is beleessen. A sárga keret a két sávnak a metszete, így tehát arra vagyunk kiváncsiak, hogy a függvénygrafikonnak van-e olyan szakasza, amely a sárga keretből "átnyúlik" a zöld sávba. A példát eredetileg úgy rajzoltuk fel, hogy az egyenesnek legyen olyan részlete, amely átnyúlik a zöld tartományba. Ez azt jelenti, hogy a választott δ nem elég kicsi. Az applet alján található delta csúszka segítségével zsugorítsa össze a zöld sávot, amíg a grafikonnak már nem lesz a sárga kereten kívüli része a zöld sávban (és ezzel a rózsaszin sávval is minden rendben lesz)! Ez azt jelenti, hogy a formális definícióban foglalt feltételt kielégítettük egy adott ε értékre.

    Az L-t akkor tekinthetjük határértéknek, ha képesek vagyunk bármely tetszőlegesen választott ε értékhez a feltételnek megfelelő δ értéket találni. Az epszilon csúszkával kicsinyítse le ε-t úgy, hogy a grafikon egy része megint átnyúljon a zöld sávba! Tud-e találni a delta csúszka mozgatásával olyan δ-t, amelyre a grafikonnak már lesz a sárga kereten kívüli része a zöld sávban? Látni fogja, mindegy, hogy milyen kicsinyre választja az ε-t, mindig talál hozzá a feltételnek megfelelő δ értéket. Ha igazán kicsi ε-t akar találni, akár egy pontba is zoomolhat a sárga keret közepén a sárga négyzet közepére kattintva (mely kéteszeres zoomolást eredményez). Így a határérték L = 0.5, ha c = 1.

  2. Válassza ki a második példát! Ez ugyanaz mint az első, csak a függvény egy pontja át lett helyezve. Vajon a határérték továbbra is L = 0.5, ha c = 1? Ha ugyanazt végigjátsza, mint az előbb, látni fogja, hogy bármely kiválasztott ε értéknél összezsugoríthatja a δ-t úgy, hogy a grafikonnak ne legyen a sárga kereten kívüli része a zöld sávban, kivéve az áthelyezett pont esetében. Ám ez a pont nem jelent problémát, mivel a határérték meghatározásánál nem törődünk az f (c) értékkel. Emlékezzen vissza, hogy a formális definíció alapján δ > 0 és xc, így ez a pont nem számít! Ezért a határérték L = 0.5, ha c = 1.

  3. Válassza ki a harmadik példát! Ez hasonló az előző két esethez, csak most a függvénynek hézagpontja van. Vajon a határérték továbbra is L = 0.5, ha c = 1? A dolgok ugyanúgy festenek, mint az előző példában, csak most egy pont hiányzik. Bármely kiválasztott ε értéknél összezsugoríthatja a δ-t úgy, hogy a grafikonnak ne legyen a sárga kereten kívüli része a zöld sávban. Ezért a határérték L = 0.5, ha c = 1.

  4. Válassza ki a negyedik példát! Vajon a határérték L = 1, ha c = 0? Zsugorítsa a δ-t addig, amíg a grafikonnak már nem lesz a sárga kereten kívüli része a zöld sávban! Zoomoljon és zsugorítsa az ε-t, majd keressen egy új megfelelő δ-t! Mindig sikerül? Minden ε-hoz mindig tud δ-t találni? Igen, ezért a határérték L = 1, ha c = 0.

  5. Válassza ki az ötödik példát, egy szakadásos függvényt! Vajon a határérték L = 1.5, ha c = 1? Az eredeti ábrán lekicsinyítheti annyira δ-t, hogy a függvénygrafikonnak már ne legyen a sárga kereten kívüli része a zöld tartományban. Azonban ha az ε-t kisebbre zsugorítja 0.5-nél, problémába ütközik: nincs olyan δ, amely elég kicsiny lenne ahhoz, hogy a grafikon a sárga kereten belül maradjon. Ezért a határérték nem 1.5. Lehet-e más érték? Próbálja meg L-t 2-re állítani az L csúszkával vagy értékmezővel! Amint látja, ez sem működik. Ha az L lehetséges értékeit végignézi, látni fogja, hogy egyetlen érték sem működik. Bármilyen értéket választ is, mindig létezik olyan ε, amelyre a grafikon átnyúlik a zöldbe, akármilyen δ-t jelöl is ki. Ezért nincs határérték a c = 1 helyen.

  6. Válassza ki a hatodik példát, ezt a függőleges aszimptotájú függvényt! Mennyi a határérték, ha c = 1? Nyilvánvalóan nem lehet 1.5, hiszen bárhogy is zsugorítja a δ-t a grafikon mindig felbukkan a zöldben (habár kis δ értéknél a zöldbe eső rész kívül kerülhet az ablakon, ekkor a jobboldali egérgombbal átpásztázhatja a grafikont, hogy megnézze ezt). Az L változtatása sem segít: akármilyen nagynak választja is L-t, a grafikon egy része mindig bele fog esni a zöldbe. Ezért nincs határérték a c = 1 helyen.

  7. Válassza ki a hetedik példát, a tekergődző sin(1/x) függvényt! Vajon a határérték L = 0, ha c = 0? A kiinduló ábrán az igen nagy 1.5-es ε érték mellett bármely δ működik, mivel a grafikon mindig benne marad a rózsaszín tartományban. Ám ha az ε-t kisebbre zsugorítja 1-nél, a grafikon hullámai átlépnek a zöld tartományba. A grafikon korlátozott felbontása miatt esetleg úgy vélheti, hogy megfelelő méretűre tudja szűkíteni δ-t, ám ha belezoomol az ábrába, látni fogja, hogy a grafikon valójában még mindig annyira oszcillál, hogy itt-ott belenyúlik a zöldbe. Ezért 0 nem határéreték a c = 0 helyen. Van-e más jó érték? Ha végignézi az L lehetséges értékeit, azt fogja találni, hogy egyik sem jó. Mindig akad olyan ε, amely már elég kicsiny ahhoz, hogy a hullámok benyúljanak a zöldbe, bármilyen δ értéket is választ. Ezért nincs határérték a c = 0 helyen.

Creative Commons License
Szerző: Thomas S. Downey. Szerzői jog: Creative Commons Attribution 3.0 License.

Előző Kezdőlap Következő