Kalkulus Appletek

Előző Kezdőlap Következő

Improprius integrálok

Mi történik akkor, ha az egyik integrációs határ végtelen? Van ilyenkor az integrálnak értke? Vagyis mi lehet az értéke, ha az integrációs határral tartunk a végtelenhez? Ezeket az eseteket a határérték segítségével tudjuk tárgyalni. Például, ha egy olyan határozott integrál értékét szeretnénk megkapni, amelynél az egyik határ végtelen, akkor érdemes azt egy változóval jelölni és venni az integrál határértékét e változó szerint, amint az tart a végtelenhez: improper integral. Ezek után meg kell keresni a primitív függvényt, be kell helyettesíteni a két határt és végül megvizsgálni, hogy létezik-e a határérték. Hasonlóan tegyük fel, hogy egy fügvény az x = b-ben végtelenhez tart (azaz van egy függőleges aszimptotája ebben a pontban). Ebben az esetben is hasonlóan járhatunk el az integrál kiszámításánál: int(feltételeztük, hogy a < b, tehát balról tartunk b-hez határértékben). Hasonlóan tudjuk az alsóhatár probémát is kezelni. Ha mindkét határ esetén fennáll a probléma, vagy a két határ közötti részen jelenik meg a problémás rész, akkor két részre tudjuk bontani az integrált, úgy hogy csak az egyik problémás határ legyen az egyik itegrálban.

Próbálja ki a következőket!

  1. Az applet bevezetőként egy egyenest mutat. Szeretnénk tudni, hogy int-nek van-e értéke. Szimbolumokkal leírva a következőt tesszük: int. Az utolsó határérték nem létezik, mivel a függvény nem korlátos. Ez jól látható az appleten is, egy táblázatot is talál a bal felső sarokban, amely b különböző értékeihez megadja az integrál értékét. Amint b egyre nagyobb lesz, egyre nagyobb lesz az integrál értéke is. A grafikonról az is látszik, hogy, amint b nagyobb lesz (mozgassa a b csúszkát), a terület végtelenhez tart.

  2. Nézzük a 2. példát, amelyben egy parabola jelenik meg! Hasonlóan az előző példához, ahogy b növekszik, egyre nagyobb lesz a terület: int sem korlátos. Belátható, hogy a hatványfüggvények intgrálja 1-től végtelenig, nem korlátos, ha a kitevő nagyobb mint 1. Emlékeztető: az ilyen számok mint például 1.2345E6 tudományos jelölés (normál alak), és 1,2345 x 106-ot jelent.

  3. Nézzük a 3. példát! Ebben példában a hatványfügvény reciprokát vizsgáljuk. Vegye észre, hogy amint b egyre nagyobb lesz, a terület 1-hez tart. Valóban, ha vesszük a primitív fügvényt és kiszámoljuk a határértéket, akkor 1 lesz az integrál értéke. Az ilyen integrálra azt mondjuk, hogy konvergens, míg a fenti példában, ahol a határérték nem létezik, azt mondjuk divergens.

  4. Nézzük a 4. példát, amely egy másik hatványfüggvény reciprokát mutatja! Ennek integrálja konvergens vagy divergens? Mit gondol, mi törénik, ha nagyobbak a kitevők?

  5. Nézzük az 5. példát, amelyben a négyzetgyök függvény szerepel (a hatványfüggvényben a kitevő 0,5)! Konvergens lesz vagy divergens?

  6. Nézzük a 6. példát, amelyben a hiperbola látható, azaz az 1 kitevőjű hatványfüggvény reciproka! Konvergens vagy divergens lesz ez az integrál? Amennyiben növeljük a p kitevő értékét, akkor a következő típusú integrálok ptest esetén elmondhatjuk, hogy konvergens ha p > 1 és divergens ha p ≤ 1.

  7. Nézzük a 7. példát, amely esetén meg szeretnénk határozni az int integrál értékét! Ebben az esetben az a probléma, hogy az x = 2-ben az integrandus végtelen lesz. Ezt az esetet is tudjuk kezelni a határérték segítségével "óvatosan megközelítve" 2-t balról. A táblázat mutatja az értékeket, és látható, hogy az értékek 2-höz konvergálnak (amely az integrál értéke).

  8. Nézzük a 8. példát, ahol az előző példához képest a kitevő 2! Konvergens vagy divergens lesz az integrál?

  9. Nézzük a 9. példát! Próbálja ki saját függvényét! Tudja változtatni a-t ahogy szeretné, tud kicsinyíteni, nagyítani és mozgatni a grafikont, valamint b értékét lehet változtatni a táblázatban (kettőt kell klikkelnie a táblázat celláira, így tudja az adatokat változtatni; a változtatás után nyomjon Enter-t). Megjegyezzük, hogy ha túl nagy számot választ b-nek (azaz nagyobbat, mint 1000), akkor az appletnek időre lesz szüksége, hogy az értékeket újra számolja.

Creative Commons License
This work by Thomas S. Downey is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 License.

Előző Kezdőlap Következő