Kalkulus appletek

Előző Kezdőlap Következő

Függvények inverzének deriváltja

Ha y = f (x), akkor az inverz viszonyt így fejezzük ki: y = f -1 (x). Ha az inverz szintén egy függvény, akkor azt mondjuk, hogy az f függvény invertálható. Ebben az appletben az invertálható függvények deriváltjainak járunk utána.

Próbálja ki a következőket:

  1. Az applet az y = f (x) = 2x egyenest és az inverzét, az y = f -1 (x) = 0.5x függvényt mutatja. A jobboldali grafikonon e két függvény deriváltjai láthatóak, mindkettő konstans függvény. Az x csúszka tologatásával mozgathatja az x-hez tartozó f (x) függvénypontot (a lila grafikonon). A lila pont koordinátái (x, f (x)). Az inverz függvényen is van egy pont, de ez a "tükörképe" az előbbi pontnak (azaz a koordinátái a lila pont koordinátáinak a felcserélt értékei). A kék pont koordinátái tehát (f (x), x). E két ponthoz tartozó deriváltértékeket a derivált grafikonjának jobb felső sarkában tüntettük fel, illetve célkereszttel is jelezzük magukon a grafikonokon. Mivel a függvények lineárisak, így a deriváltak vízszintes egyenesek, az értékük konstans. Milyen kapcsolat van a két derivált között?

  2. Válassza ki a második példát a legördülő menüből, mely az y = f (x) = 3x egyenest és az inverzét, az y = f -1 (x) = (1/3)*x függvényt mutatja! Milyen kapcsolat van a deriváltjaik között? Bizonyára észreveszi, hogy bármely pontot választ is ki, a deriváltak egymás reciprokai.

  3. Válassza ki a harmadik példát, mely egy fél parabolát és az inverzét, a négyzetgyökfüggvényt mutatja! Még mindig fennáll a reciprok viszony a deriváltjaik között? Tologassa az x csúszkát és ellenőrizze, hogy így van-e (ötlet: egész értékű deriváltak esetén könnyebb fejben kiszámolni a reciprokokat). Ez a példa mutatja a két ponthoz tartozó érintőket is. Fontos észrevétel, hogy az inverz deriváltértékét nem azon a helyen számítjuk ki, ahol a függvény deriváltját, amint azt a deriváltak grafikonjain látható célkeresztek is mutatják. Ha a függvény deriváltját az x = a helyen számítjuk ki, az inverz deriváltját az x = f (a) helyen számítjuk ki. Ezzel megkapjuk az invertálható függvények általános deriválási formuláját: derivative of inverse. A formula szerint egy függvény inverzének a deriváltja megegyezik a függvény deriváltjának az f (x) helyen vett reciprokával.

  4. Válassza ki a negyedik példát! Ez az exponenciális függvényt és az inverzét, a logaritmus naturalist, azaz a természetes alapú (e alapú) logaritmus függvényt mutatja. Az inverz deriváltja (azaz a logaritmus naturalis deriváltja): derivative of ln(x). Jegyezze meg, hogy mivel az ln(x) csak a pozitív x-eken értelmezett, ezért a deriváltja is csak pozitív x-eken lesz értelmezve!

  5. Válassza ki az ötödik példát! Ez a 10-es alapú exponenciális függvényt és az inverzét, a 10-es alapú logaritmust mutatja. Az e-től különböző alapú logaritmus deriválási formulája: derivative of logarithm, ahol ismét x > 0.

  6. Válassza ki a hatodik példát, mely a szinuszgörbét és az inverzét, az arcsin(x) függvényt mutatja (amit szoktunk sin-1(x)-nek is írni)! Itt most az inverz függvény tartományát le kellett szűkítenünk ahhoz, hogy az invertálás egy függvényt eredményezzen, és az x csúszkát is erre a szűkebb tartományra korlátoztuk. Vizsgálja meg önállóan a többi példát, melyek a tirgonometrikus függvények és inverzeik deriváltjait mutatják (sajnos a grafikai szoftver nem teszi lehetővé az arccot és az arccsc függvények megjelenítését)! A tirgonometrikus függvények inverzeinek a deriváltjai:
    1. derivative of arcsin.
    2. deriv of arccos
    3. deriv of arctan
    4. deriv of arccot
    5. deriv of arcsec
    6. deriv of arccsc

  7. Ön is megadhat további példákat, de jegyezze meg, hogy mind a függvény, mind az inverzének képletét be kell írnia, mivel a szoftver nem elég okos ahhoz, hogy az inverz képletét kiszámolja.

Creative Commons License
Szerző: Thomas S. Downey. Szerzői jog: Creative Commons Attribution 3.0 License.

Előző Kezdőlap Következő