Kalkulus appletek

Előző Kezdőlap Következő

Mozgás egyenesen

A kalkulust felhasználhatjuk annak megértéséhez is, hogy hogyan mozog egy tárgy egy egyenes mentén. Tegyük fel, hogy egy tárgy egy meghatározott pontból indulva egyenes vonalú függőleges mozgást végez, és a tárgy helyzetét t időpontban az s(t) helyzetfüggvény fejezi ki, mely megadja, hogy milyen messze került a tárgy a kiindulóponttól. A pozitív távolságokat egyezményesen felfelé mérjük (azaz a kiindulópont fölött lévőknek tekintjük őket). A tárgy sebessége t időben ekkor nem más, mint a helyváltoztatás mértéke az idő függvényében, vagyis v(t) = s'(t). Hasonlóan, a tárgy gyorsulása t időben nem más, mint a sebesség deriváltja, vagyis a helyzetfüggvény második deriváltja: a(t) = v'(t) = s''(t). Ha e három függvényt ismerjük, a tárgy mozgásával kapcsolatos legkülönfélébb kérdésekre tudunk válaszolni.

Próbálja ki a következőket:

  1. Az applet első példája egy függőlegesen felhajított tárgyat mutat, ahol t a másodpercben mért időt, s a méterben mért magasságot jelöli (a talajon s = 0). A helyzetfüggvényt az s(t) = -4.9t² + 20t függvény adja meg, a sebesség pedig ennek deriváltja, vagyis v(t) = -9.8t + 20 m/s. A gyorsulás a sebesség deriváltja, vagyis a(t) = -9.8. A gyorsulás a Föld gravitációja miatt konstans, mértékegyesége m/s². Az előjele negatív, hiszen a tárgy lefelé gyorsul. Az appletben a baloldali grafikon a tárgyat egy függőleges egyenesen elhelyezkedő fekete ponttal jelzi. A jobboldali grafikon mutatja s-t (lilával), v-t (kékkel) és a-t (pirossal), mindet t-hez képest. Kattintson rá a Start gombra, hogy elinduljon az animáció! Figyelje meg, hogy a tárgy fölfelé, majd lefelé mozog, hiszen ebben a problémában a tárgy csupán függőleges mozgást végez. Könnyű összekeverni a dolgokat, és azt képzelni, hogy a lila görbe a tárgy pályáját mutatja. Ez azonban tévedés, a lila görbe a magasságot ábrázolja az idő függvényében.

  2. Ebben a példában a tárgy feljut a csúcspontra, majd innen elkezd visszafele zuhanni, s végül becsapódik a talajba. Hogyan tudjuk meghatározni azt az időpontot, amikor ez a két esemény bekövetkezik? A becsapódás időpontjának meghatározásához azt kell kiszámolnunk, hogy mikor lesz s(t) = 0. Más szóval meg kell oldanunk a 0 = -4.9t² + 20t egyenletet t-re. Az egyik megoldás nyilvánvalóan a t = 0 időpont, hiszen a tárgy a talajszintről indult. A másik megoldást az egyenlet rendezésével kapjuk meg, és ez a t ≈ 4.082 érték lesz. A legmagasabb pont elérésének időpontját úgy határozhatjuk meg, ha kiszámoljuk, mikor lesz a sebesség nulla, azaz ha megoldjuk a 0 = -9.8t + 20 egyenletet. Némi rendezés után azt a választ kapjuk, hogy t ≈2.041.

  3. Válassza ki a második példát! Ez egy jóval bonyolultabb mozgást mutat a 0 ≤ t ≤ 5 időintervallumban. Kattintson a Start gombra, hogy elinduljon az animáció és a fekete pötty elkezdjen föl-le mozogni! Hogyan tudná meghatározni, hogy a tárgy mikor tartózkodik az s = 0 pontban? Hogyan tudná meghatározni, hogy a tárgy mikor vált irányt?

  4. Válassza ki a harmadik példát, mely egy ingamozgást mutat a 0 ≤ t ≤ 6π időintervallumban! Kattintson a Start gombra, hogy elinduljon az animáció! Hogyan tudná meghatározni, hogy a tárgy mikor éri el a legmagasabb kilengési pontot? És a legalacsonyabb kilengési pontot? Mikor a leggyorsabb? És mikor maximális a gyorsulása?

  5. Próbálkozzon saját példákkal is! Írjon be egy függvényt a t változó alkalmazásával! Állítsa be a tmin, tmax, smin és smax értékeket (vagy pásztázzon és nagyítson az egérrel)! Az animáció és a csúszka tmin-től tmax-ig fog tartani.

Creative Commons License
Szerző: Thomas S. Downey. Szerzői jog: Creative Commons Attribution 3.0 License.

Előző Kezdőlap Következő