Kalkulus appletek

Előző Kezdőlap Következő

Paraméteres deriváltak

Korábban találkoztunk már olyan görbékkel, melyeket az y = f (x) függvénydefinícióval adtunk meg. Meg tudunk azonban adni összetettebb görbéket is, melyek az x és y között olyan összefüggést fejeznek ki, amelyek nem definiálhatók paraméteres egyenleteket tartalmazó függvényképletekkel. A paraméteres görbéket két külön függvény, x(t) és y(t) segítségével adjuk meg, ahol az egyes függvények a megfelelő x és y koordinátákat jelölik, és egy bevezetett t paramétertől függnek. Ahogyan t változik, úgy változnak a görbe pontjainak x és y koordinátái. Így például az y = x² görbét paraméteres alakban így írhatjuk fel: x(t) = t és y(t) = t². A bonyolultabb görbék képletében bonyolultabb x(t) függvények fognak szerepelni.

Egy paraméteres görbe esetében, ha meg szeretnénk határozni az y változásának mértékét x-hez képest (más szóval a görbe x szerint első deriváltját), továbbá ha meg szeretnénk határozni ennek deriváltját (azaz a második deriváltat), a következő képleteket alkalmazhatjuk:

parametric 1st deriv és parametric 2nd deriv.

Figyelje meg, hogy mind a két deriváltat a t paraméter szerinti deriválálásból nyerjük!

Próbálja ki a következőket:

  1. Az applet első példája egy paraméteres alakban megadott kör grafikonját mutatja (ha a kör elnyúltnak tűnik, kattintson az Equalize Axes gombra). Jelen esetben x(t) = cos(t) és y(t) = sin(t). Mozgassa a t csúszkát, mellyel megváltoztathatja a t paraméter értékét! A t változásával az x(t) és y(t) értékek, azaz a görbe pontjainak a koordinátái is megváltoznak (amit a lila pötty mozgásán követhet). A t változtatásával a pötty végigjára a görbét. A határpont-szerkesztő panel most kiegészült néhány további mezővel, melyeken nyomon követhetjük a görbe felírásában szereplő t parméter minimum- és maximumértékeit (tmin és tmax), továbbá azt, hogy hány részintervallumra osztottuk fel a t intervallumot (tintervals: ha ezt a számot kisebbre állítjuk, a görbe grafikonja szögletesebbé válik). A grafikonról leolvasható a dy/dx érték is, mely az aktuális t értéknek megfelelő pontban meghúzott érintőnek a meredeksége. Ezt a fenti képlettel számoljuk ki, így: param deriv. A grafikon kijelzi a második derivált értékét is, melyet a fenti képlettel így számolunk ki: param 2nd deriv.

  2. Válassza ki a második példát a legördülő menüből! Ez is egy kör, amit most az x(t) = cos(2t) és y(t) = sin(2t) képlet ad meg. Mozgassa a t csúszkát és nézze meg, mi történik! Milyen változással jár a szinusz és koszinusz függvényekbe beleírt 2-es szorzó? Hogyan változik a grafikon? Hogyan változik a pont helyzete, ha t-t változtatja? Hogyan változik a derivált? A paraméteres görbék többször végigfuthatnak önmagukon, szemben az y = f (x) képlettel megadott görbékkel.

  3. Válassza ki a harmadik példát a legördülő menüből! Ez egy egyenes. A tmin = 0 and tmax = 1 beállítás miatt az egyenesnek csak egy részét mutatjuk. Mint már bizonyára kitalálta, dy/dx konstans, hiszen a fenti képletek alapján param deriv of line.
  4. Válassza ki a negyedik példát a legördülő menüből! Ez egy ellipszis, melynek egyenletei csak egy apró eltérést mutatnak a köréhez képest. Ki tudja számolni a deriváltakat?

  5. Válassza ki az ötödik példát, mely egy Lissajous alakzatot mutat! Most a t szorzója más a szinusz függvény argumentumában és más a koszinuszéban. Mozgassa a t csúszkát és Próbálja meg megérteni, hogy a görbe miért azt az utat járja be, amit bejár!

  6. Ön is kipróbálhat saját példákat, ha t más függvényeit írja be x(t) és y(t) helyére, és a tmin, tmax értékeket megfelelően beállítja.

Creative Commons License
Szerző: Thomas S. Downey. Szerzői jog: Creative Commons Attribution 3.0 License.

Előző Kezdőlap Következő