Kalkulus appletek

Előző Kezdőlap Következő

Konstans, lineáris és hatványfüggvény deriváltja

Ebben a szakaszban a deriváltak kiszámításához használt formulákat mutatjuk be. E formulák kombinálásával meghatározhatod azoknak a függvényeknek a deriváltjait, melyek képletében az alapfüggvények valamilyen kombinációja szerepel. Először konstans, majd lineáris, végül hatványfüggvényeket fogunk megnézni (hiszen a konstans függvények és az origón átmenő lineáris függvények speciális esetei a hatványfüggvényeknek). Egy hatványfüggvényt a következő képlettel adhatunk meg: power functionahol k és n valós számok.

Próbálja ki a következőket:

  1. Az első példa az f (x) = k konstans függvényt mutatja (vagyis egy olyan hatványfüggvényt, ahol n = 0). Kiindulásnál k értéke 1. A függvény egy vízszintes egyenes, amit elfed a piros érintő. Mozgassa az x csúszkát és figyelje a célkereszt mozgását. Mi a derivált függvény? Mozgassa a k csúszkát: változik-e a derivált? Konstans függvény deriváltja mindig 0, azaz (d/dx)k=0.

  2. Válassza ki a második példát a legördülő menüből! Ez egy origón átmenő, k meredekségű egyenes. A piros érintő, mint az előző példánál, itt is elfedi a függvényt. Mozgassa az x csúszkát: mi a derivált függvény, és mi a kapcsolata k-val? Mozgassa a k csúszkát: hogyan változik a derivált? Az origón átmenő egyenes deriváltja egy konstans függvény, melynek értéke megegyezik az egyenes meredekségével, azaz (d/dx)kx=k. Ennek van értelme, hiszen a derivált egy függvény grafikonjának a meredekségéről nyújt információt és az egyenes meredeksége mindenütt konstans.

  3. Válassza ki a harmadik példát, mely egy parabolát ábrázol! Mi a deriváltja? Mozgassa az x csúszkát és győződjön meg róla, hogy a derivált függvény egy kiválasztott x pontban megadja a parabola meredekségét ebben a pontban (ebben a példában nem használjuk a k csúszkát). Mi a derivátlt egyenlete (tipp: az x = 1 beállítással könnyebben megtalálja a deriváltfüggvény meredekségét)? Egy közönséges parabola deriváltja egy 2 meredekségű egyenes, azaz (d/dx)x^2=2x.

  4. Válassza ki a negyedik példát, mely egy köbfüggvényt mutat! Mi a deriváltja? Mozgassa az x csúszkát és győződjön meg róla, hogy a derivált függvény egy kiválasztott x pontban megadja a köbfüggvény meredekségét ebben a pontban (ebben a példában nem használjuk a k csúszkát). Mi a derivátlt egyenlete (tipp: az x = 1 beállítással könnyebben megtalálja a deriváltfüggvény meredekségét)? Egy közönséges köbfüggvény deriváltja egy közönséges parabola 3-szorosa, azaz (d/dx)x^3=3x^2.

  5. Válassza ki az ötödik példát, mely egy negyedfokú hatványfüggvényt mutat! Hogyan néz ki a deriváltja? Ez nem más, mint (d/dx)x^4=4x^3. Észrevett valami ismétlődő szabályszerűséget ezeknél a deriváltaknál? Vajon egy hatványfüggvény deriváltja szintén hatványfüggvény? Mi történik a kitevővel a deriválásnál? Mi a konstans szorzó a derivált előtt? Talán kitalálta, hogy egy hatványfüggvény deriváltját a következő egyszerűbb eljárással kaphatjuk meg: power rule. Ez a hatványszabálynak nevezett formula azt mondja, hogy egy egyszerű hatványfüggvény deriváltját úgy kapjuk meg, hogy a kitevőből kivonunk 1-et és szorzótényezőként elé írjuk az eredeti hatványkitevőt.

  6. Válassza ki a hatodik példát! Itt k a kitevő és az értéke -5 és 5 közötti egész szám. Vajon érvényes-e a hatványszabályunk mindezekre az értékekre? Tologassa a k csúszkát, s főként vizsgálja meg a k = 0 és a negatív k eseteket. Valóban, a hatványszabály érvényes az egész kitevőkre, 0-t és a negatív egészeket is beleértve. Megfigyelheti, hogy a páratlan negatív kitevőknél a grafikai szoftver hibásan megpróbálja összekötni a grafikon bal- és jobbfelét: ez a hiba a szoftver korlátaiból ered.

  7. Válassza ki a hetedik példát! Ez ugyanaz, mint az előző, csak a k csúszka most nem egész értékeket vesz fel. Vajon még mindig érvényes a hatványszabály? Kiinduló helyzetben k = 1/2, mely egy négyzetgyök függvényt eredményez. Mivel a szabályunk azt mondja, hogy ki kell vonni 1-et a kitevőből, így ezt kapjuk: deriv of square root. Vagyis a hatványszabály négyzetgyök függvénynél is működik.

  8. Írjon be "1/3"-ot a k mezőbe, hogy köbgyök függvényt kapjon! A derivált furcsának tűnik, de továbbra is a hatványszabályt követi:deriv of x^(1/3). Nézze meg, mi a derivált értéke x = 0-nál? A köbgyök függvénynek függőleges érintője van itt, ezért a derivált meghatározatlan. Próbáljon meg más törteket beírni k rubrikájába! Figyelje meg, hogy amikor a nevező páratlan, a kapott grafikonnak pozitív és negatív oldala is van, míg páros nevezőre csak pozitív oldala (persze a törtkitevő egyszerűsítése után: 2/6 nevezője páros, de a tört egyszerűsítve 1/3). Figyelje meg azt is, hogy a grafikai szoftver néha hibásan összeköti a függvény vagy a deriváltja bal- és jobbfelét.

  9. Húzza a k csúszkát más valós kitevőértékekre! A szoftver megpróbálja átváltani ezeket egyszerűsített törtkitevőkre, ha tudja, így néhány értéknél mindkét oldalt felrajzolhatja. A hatványszabály azonban továbbra is működik.

  10. Írjon be "pi"-t a k rubrikájába, és 1-et az x rubrikájába! Még mindig érvényes a hatványszabály? Igen, érvényes minden valós számra, azaz: x^pi.

  11. Mi az f(x)=sqrt(x^5) függvény deriváltja? Ez a példa egyszerűen megoldható, ha a négyzetgyököt (és más gyököket) kitevőkkel írja fel: f(x)=x^(5/2). Ezután már csak alkalmazni kell a hatványszabályt, hogy megkapja a deriváltat.

Creative Commons License
Szerző: Thomas S. Downey. Szerzői jog: Creative Commons Attribution 3.0 License.

Előző Kezdőlap Következő