Kalkulus Appletek |
|
Ebben a részben számolással megvizsgáljuk, hogy az ismert sebességű autó ténylegesen mekkora távolságra jut el. Láttuk, hogy az intervallumok számának növelésével (és így a téglalapok szélességének csökkenésével) a téglalapok területeinek összege egyre jobban közelítette a görbe alatti területet. Ezt az eljárást fogjuk a következőkben általánosítani és pontosabban leírni. Legyen f (t) egy folytonos függvény az a ≤ t ≤ b intervallumon. Osszuk fel ezt az intervallumot n egyenlő intervallumra, mindegyik széles lesz. Legyen ti az i-edik intervallum végpontja, ahol t0 = a, tn = b, és ti = a + iΔt. Ezek után felírhatjuk a bal oldali összeget és a jobb oldali összeget:
Bal oldali közelítő összeg =
Jobb oldali közelítő öszeg =
Ezeket az öszegeket, amelyek a független változó kicsi tartománya szorozva egy bizonyos függvényértékkel tagokból áll elő, Riemann közelítő összegeknek nevezzük. Ha vesszük a határértékét ezeknek az összegeknek n tart végtelen és Δt tart zérus esetén, megkapjuk az adott fügvényhez tartozó görbe alatti területet. Ezt határozott integrálnak nevezzük és így jelöljük:
A bal oldali közelítő összeg határértéke =
A jobb oldali közelítő összeg határértéke =
A nyújtott s alakú jel integrál jel, a és b az integrálási határok, és az f (t) függvény az integrandus. A dt mutatja, hogy melyik változó szerint integrálunk (ennek igazából majd a többválozós függvények integrálásakor lesz szerepe). Szokásos módon a dt -t írjuk utoljára. Vegyük észre, hogy a bal oldali és a jobb oldali összegek határértéke egyenlővé válik, ahogy az n tart a végtelenhez! Másrészt a változó nem csak a t vagy az idő lehet. Egy x-től függő függvény integrálására egy példa lehet , amely azt jelenti, hogy a 0-tól 2-ig tartó intervallumot felosztjuk n egyenlő részre, összegezzük az így létrejött téglalapokat (amelyeknek a magassága éppen x²), majd vegyük a határértékét az összegnek, amint az n tart a végtelenhez. Ki tudjuk számolni a határozott integrált kalkulátor vagy szoftver segítségével, megengedve azt is, hogy az n nagy legyen, pl. 1000. Később megtanuljuk, hogy néhány esetben hogyan kell kiszámolni a határértéket és megadni a teljesen pontos értéket.
Próbálja ki a következőket!
This work by Thomas S. Downey is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 License.
Előző | Kezdőlap | Következő |