Kalkulus appletek

Előző Kezdőlap Következő

Függvények összegének és különbségének a deriváltja

Mi a deriváltja két függvény összegének? És a különbségének? Ezen az oldalon ezeket a kérdéseket tisztázzuk az alábbi applet segítségével, melyről elhagytuk a határpont-szerkesztő panelt, hogy legyen elég hely mindhárom grafikon számára (a Zoom gombok viszont megmaradtak).

Próbálja ki a következőket:

  1. A példa három grafikont mutat: f (x) = x, g (x) = x2, és h (x) = f (x) + g (x). Az egyes grafikonokon az érintők is fel vannak tüntetve, és pozíciójukat az x csúszka szabályozza. Mindegyik grafikon alján fel van tüntetve az aktuális x pozícióhoz tartozó függvényérték. Leolvashatjuk, hogy a h (x) értéke pontosan megegyezik az f (x) és a g (x) függvényértékek összegével, amit az f és a g értékek összeadásával ellenőrizhetsz. Mindegyik grafikon jobb felső sarkában jelezzük az érintő meredekségét (slope =). Az f érintőjének meredeksége konstans, mivel f egy egyenes, viszont g meredeksége változik az x változtatásával. Vajon mekkora lesz h érintőjének a meredeksége? Hogyan függ össze ez a meredekség f és g meredekségeivel?

  2. Válassza ki a második példát, mely egy parabolát és egy szinuszgörbét mutat! Milyen összefüggés van h érintőjének meredeksége valamint f és g meredekségei között? Láthatólag h meredeksége pontosan f és g meredekségeinek az összegével egyenlő. Kipróbálhat más példákat is, ha más képleteket ír be f és g mezőkbe. Létrehozhatja a saját grafikonját is, a "Use Mouse" gombok valamelyikére (vagy mindkettőre) rákattintva. A grafikon ekkor egy egyenest mutat néhány rácsponttal tarkítva. Ha kattintással elhúz egy ilyen pontot, a függvény alakja ott megváltozik. Föl-le tologathatja őket, s így egészen tekervényes görbéket tud létrehozni! Most tolja el a csúszkát és nézze meg, hogy h meredeksége még mindig f és g meredekségeinek az összege-e! Az általános szabály a következő: (d/dx)(f(x)+g(x))=f'(x)+g'(x). Más szóval, az összeg deriváltja a deriváltak összegével egyenlő.

  3. Válassza ki a harmadik példát! Ez hasonló az előzőhöz, csak most h f és g különbségével egyenlő. Milyen összefüggés van h érintőjének meredeksége valamint f és g meredeksége között? A csúszkával játszadozva, illetve néhány saját képletet beírva az f és g mezőkbe minden bizonnyal rájön arra, hogy a különbség deriváltja megegyezik a deriváltak különbségével, vagyis (d/dx)(f(x)-g(x))=f'(x)-g'(x).

  4. Válassza ki a negyedik példát, mely f és g függvények szorzatát mutatja! Vajon igaz-e az, hogy h meredeksége megegyezik f és g meredekségeinek szorzatával? Úgy tűnik, nem igaz. Például különösen nagy eltérést tapasztalhat az x = 0.5 értéknél. Itt f meredeksége 1, ám h meredeksége nem azonos g meredekségével! Vagyis a szorzat deriváltja nem egyenlő a deriváltak szorzatával, hanem komplexebb összefüggés van közöttük (mint majd később látni fogjuk). Ha a h függvény képletét most átírja a f (x) / g (x) képletre, hamar be fogja látni azt is, hogy két függvény hányadosának a deriváltját ugyancsak nem a deriváltak hányadosa fogja megadni. Végezetül írja be a h (x) = f (g (x)) képletet és járja körül ezt az esetet is! Azt fogja találni, hogy a függvények kompozíciója ugyancsak bonyolultabb eset az összegnél és a különbségnél.

Creative Commons License
Szerző: Thomas S. Downey. Szerzői jog: Creative Commons Attribution 3.0 License.

Előző Kezdőlap Következő