Kalkulus appletek

Előző Kezdőlap Következő

Trigonometrikus függvények

Ezen az oldalon a trigonometrikus függvények deriváltjait vizsgáljuk meg. A kalkulusban rendszerint radiánokban számolunk fokok helyett.

Próbálja ki a következőket:

  1. Az első példa a szinusz függvényt mutatja. Felismeri a deriváltját? Eszerint (d/dx)sin x = cos x. Húzza el az x csúszkát, hogy meggyőződjön róla, a derivált függvény valóban bármely adott pontban az érintő meredekségét mutatja!

  2. Válassza ki a második példát a legördülő menüből! Ez a koszinusz függvény. Mihez hasonlít a deriváltja? Csakugyan: (d/dx)cos x = -sin x. Mindkét deriválási formula kifejezhető lenne csak a szinusszal, hiszen a szinusz és a koszinusz függvények vízszintes eltolással átvihetők egymásba. Mindazonáltal a bevett gyakorlathoz ragaszkodva a fent mutatott módon adjuk meg a deriváltakat.

  3. Válassza ki a harmadik példát, a tangens függvényt! Most távolról sem nyilvánvaló, hogy mi a derivált, de nagyjából úgy néz ki, mint a szekáns függvény, azzal a különbséggel, hogy jelen esetben az összes görbe az x-tengely fölött helyezkedik el. A tangens deriválálási szabálya: (d/dx)tan x = (sec x)^2.

  4. Válassza ki a negyedik példát, mely a szekáns függvényt mutatja! A deriváltja nagyjából úgy néz ki, mint a tangens, de mégis más. A deriválási szabálya: (d/dx)sec x = (tan x)(sec x). Ezt a két deriváltat a következőképpen jegyezhetjük meg: a tan x vagy a sec x deriváltja megegyezik a másik függvény sec x-szorosával. Vagyis a tan x deriváltja sec x-szer sec x (most a sec x a "másik függvény"). A sec x deriváltja pedig sec x-szer tan x (most ez utóbbi a "másik függvény").

  5. Válassza ki az ötödik példát, a kotangens függvényt! A deriváltja hasonlít a tangens deriváltjához, csak épp fejjel lefele áll. A deriválási szabálya: (d/dx) cot x = -(csc x)^2. Figyelje meg, hogy ez nagyon hasonlít a tan x deriválási szabályára, csak most a sec x helyén csc x áll negatív előjellel.

  6. Válassza ki a hatodik példát, a koszekáns függvényt! A deriválási szabálya: (d/dx) csc x = -(csc x)(cot x). Ez hasonló a sec x szabályához, csak most a képletben csc x és cot x áll, továbbá kapott egy negatív előjelet. Figyelje meg, hogy az összes ko-függvény (koszinusz, kotangens, koszekáns) deriváltja negatív előjelű, míg a másik három (szinusz, tangens, szekáns) deriváltjainak nincs negatív előjele!

Creative Commons License
Szerző: Thomas S. Downey. Szerzői jog: Creative Commons Attribution 3.0 License.

Előző Kezdőlap Következő